Разберете защо и как да си направите домашен слънцезащитен крем. Бързо, лесно и безопасно – без парабени, SLS и оцветители – за малко пари!
Преди да ви кажем как да си направите домашен слънцезащитен крем ви даваме няколко причини да се откажете от конвенционалните такива:
Настъпи това време от годината, когато започваме да се замисляме за плаж и море, но и за защитата от слънцето. Влагаме средства във какви ли не кремове, спрейове и лосиони, но знаем ли всъшност каква опасност крият те за здравето ни?
Няколко проучвания, направени през 90-те години, сочат за по-висок от развитие на меланома сред хората, използващи най-много слънцезащитни продукти. През последните години все повече изследвания разкриват за вредата, която нанасят тези продукти на организма ни.
Слънцезащитните продукти са токсични
Нямаме предвид да спрете да използвате слънцезащитен лосион, но трябва внимателно да се информирате дали те съдържат токсични вещества и дали са безопасни за вас и вашето семейство.
Установено е, че около 75% от слънцезащитни продукти, съдържат токсични химикали, които могат да повишат риска от рак и други здравословни проблеми.
Какви са опасностите, които се крият в опаковките на конвенционалните слънцезащитни продукти?
Някои слънцезащитни продукти съдържат съставки, които
- се абсорбира от кръвта
- освобождават свободните радикали на слънчевата светлина
- действат като естроген
- нарушават хормоналния баланс
- предизвикват алергични реакции
- предизвикват дразнене на кожата
Скорошно проучване, публикувано в „Environmental Science Technology“, установява връзка между съставките в слънцезащитните продукти – оксибензон, метоксицинамат и PABA и развитието на рак. Ако вашият слънцезащитен крем съдържа някой от тези химикали, по-добре го изхвърлете още сега.
Списък на опасните, токсични химикали в слънцезащитните продукти
- ПАБА – Парааминобензоена киселина
- оctyl salicyclate
- оксибензон
- циноксат
- диоксибензон
- Phenylbenzimidazole
- хомосалат
- ментил антранилат
- октокрилен
- метоксицинамат
- парабени
Слънцето не причинява рак
Слънцето е от съществено значение за здравето и най-добрия източник на витамин D. Не ви препоръчваме да лежите по цял ден под жарките му лъчи, но е добре да се излагате на слънце за около 20 минути всеки ден. При умерено излагане може да намалите риска от развитието на някои видове рак.
Витамин D е естествено стимулира имунната система, което може да помогне в борбата с рака и подобрява настроението.
Видове слънцезащитни продукти
Слънцезащитните продукти се различават по това дали имат или не минерална основа.
Тези, които не са на минерална основа проникват в кожата и има опасност да нарушат хормоните и да предизвикат алергии. Това се случва, когато се разградят.
Минерални слънцезащитни продукти са тези, съдържащи цинк или титан. Те не се разграждат от слънчевата светллина и не се абсорбират от организма, не причиняват алергични реакции и са по-ефективни за защита от UVA лъчите, спрямо другите.
Вижте как може да си направите домашен слънцезащитен крем
Необходими съставки:
- ½ чаша бадемово масло или зехтин
- ¼ чаша кокосово масло (естествен SPF 4)
- ¼ чаша пчелен восък
- 2 супени лъжици цинков оксид (не-нано версия, за да не се абсорбира от кожата)
- По желание: до 1 чаена лъжичка етерично масло от семена на малина
- По желание: до 1 чаена лъжичка етерично масло от моркови
- По желание: до 1 чаена лъжичка масло от витамин Е
- По желание: 2 супени лъжици етерично масло от карите (естествен SPF 4-5)
- По желание: етерични масла, ванилия или други натурални екстракти според вашите предпочитания
Начин на приготвяне:
Смесете всички съставки, но без цинковия оксид, в голям стъклен буркан. Напълнете тенджера с вода до средата и поставете буркана, с хлабаво сложена капачка, в нея. Нагрейте водата леко и ще забележите, че съставките започват да се разтапят. Разклащайте и разбърквайте от време на време. Когато всички съставки са се стопили напълно, добавете цинковия оксид и разбъркайте добре. Изсипете сместта в съда, където смятата да съхранявате. Когато се охлади, разбъркайте добре, за да се уверите, че цинковият оксид е навсякъде. Вашият домашен слънцезащитен крем е готов! Трайността на продукта е 6 месеца.
Забележки!
- Този домашен слънцезащитен крем не е напълно водоустойчив – нанасяйте след намокряне и изпотяване
- При приготвянето трябва да внимавате да не вдишате цинковия оксид. Използвайте маска, ако е необходимо.
- Тази рецепта е предоставя слънцезащитен фактор SPF 15. Добавянето на по-голямо количество цинков оксид ще повиши защитата.
- Да се съхранява на сухо и хладно място или в хладилник
- Ако изключите само цинковия оксид, ще получите страхотен лосион за тяло
Източници: https://draxe.com/; http://wellnessmama.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!