Витректомия е най-модерният метод за спасяване на зрението чрез лечение на задния очен сегмент и очното дъно. Йорданка Гологанова, автор и водещ на поредицата „Здравето в кадър“ разгледа този нов и революционен метод за лечение на очите с д-р Лукан Мишев – очен хирург.
Витректомия е високодиагностичен и технологичен подход, хирургична операция и работа с най-модерна апаратура.
Тя довежда до възстановяване на зрението от 80 до 100%.
Съществуват 2 направления – едното е свързано с болести на ретината, а второто е с диабетна ретинопатия.
Има и трети вид манипулации, свързани със стъкловидното тяло, които възвръщат зрението почти на 100%.
Методът витректомия не е нов в световен план, а в България е въведен преди 15 години.
Но през годините този метод е извървял един много дълъг еволюционен път както като хирургическа начеса, така и също и в техническо отношение – апаратура, системи за широкоъгълна визуализация, възможности за безшевни манипулации.
Европа е континентът, който движи напред витралната хирургия, защото големите фирми, които разработват технологиите за нея се намират в Белгия, Холандия и в Германия.
Българските специалисти се стремят да бъдат на тяхното ниво, включително и специализациите, които провеждат в някоя от посочените по-горе страни.
В очната хирургия съществуват 2 подхода – класически и модерен.
При класическия подход се извършва хирургия, която се прави извън окото, после се добавя в окото и след това новата тъкан се изчаква да слегне в самото око.
Всички процеси в окото идват с времето следствие стареенето на стъкловидното тяло.
Това е материя, в която има колагенова структура.
Когато колагенът старее, той променя своята еластичност и се свива в посоки, които не са естествени за нормалната анатомия.
Това може да доведе до отлепване на ретината или набръчкване повърхността на макулата.
В такива случаи пациентите виждат една черна завеса, която или се вдига или пада – отгоре или от страни.
Чрез класическия метод на работа не се влиза в окото, а лекарите се опитват да преместят стените на окото с пломби по такъв начин, че да бъде освободено тегленето, както и да бъде намалено неговото действие.
Чрез модерния метод витректомия се навлиза в отвора през 3 отвора с размер 0,6 мм
Поставят се метални разширители, през които хирургическите инструменти навлизат в окото и така се извършва почистване на стъкловидното тяло.
Намират дефектите като разкъсване на ретината или появилите се дупки с помощта на лазер.
След това се използва тампонада – силикон или газ, който трябва да престои в окото.
Ако при отлепена ретина е поставен силикон, трябва да бъда извършена последваща операция за изваждане на силикона, обясни д-р Лукан Мишев.
Манипулациите са безшевни. Правят се малки отвори от 0,6 мм в задните сегменти на окото.
Възстановяването е много по-бързо от която и да била друга интервенция на очи.
От 2 до 3 дни след манипулацията, пациентът може да напусне лечебното заведение.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Здравейте, моят син – 33г.с диабетна ретинопатия, беше опериран преди 1 година в клиника Зора. Но не последва операция за махане на силикона, за което му казали след операцията, но впоследствие беше отказано. Сега с това око вижда по- зле от преди операцията. Какво бихте ми посъветвали като крачка, все пак искам да предприемем това което е необходимо относно това око.