Статистиката показва, че при 70 на сто от язваджиите са силно засегнати и зъбите. Защо е така? Проблемите в системата на кръвообращението и храненето на стомашната лигавица са придружени от подобни проблеми със зъбите. Внимателното сдъвкване на храната се затруднява, а недобре сдъвканата храна дразни лигавицата на стомаха. Щадящото хранене с пюрирана храна, към което се прибягва при обостряне на болките в стомаха, от своя страна оказва неблагоприятно Въздействие върху състоянието на зъбите. Възниква един порочен кръг, от който може да се измъкнете само ако лекувате стомаха си и се погрижите за здравето на зъбите си.
В острия период на заболяването, придружен от силни болки в стомаха, лекарите препоръчват спазването на максимално щадяща диета. Обикновено напълно достатъчно е да се придържате към нея два-три дни, за да се облекчи болката.
В първите дни храненето трябва да бъде на всеки два часа, на малки порции.
Закуска: рохко яйце с една чаша мляко без хляб.
Втора закуска – след два часа. Извара и чаша мляко.
Обяд: млечна супа.
Основно ястие – месно суфле на пара без гарнитура. Желе от некисели плодове, зеленчуци или готов сок (боровинки, тиква, моркови, сладки ябълки).
Втори обяд – след два часа. Отвара от шипки или пшенични трици, мляко.
Закуска – след още два часа. Прясна домашна извара, половин чаша мляко.
Вечеря: рохко яйце, овесена каша или грис с мляко.
Вечерта: чаша мляко, извара. Не се разрешава консумирането на хляб и бисквити. Те не са включени в диетата.
Обикновено на втория или третия ден след спазването на такава диета, при условие че се спазва стриктно и точно приемът на предписаните от лекаря лекарства, болките в надкоремната област, киселините, гаденето и оригването ще намалеят значително.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!