Детето ми е на 6 години и все още се напикава нощем. Направих му изследвания на кръв, урина и ехограф на пикочния мехур и всичко е в границите на нормалното. Какво лечение ще препоръчате?
Светлана Чалъкова, Хасково
Касае се за често срещащо се при деца страдание, което представлява неволно уриниране по време на сън. По данни от различни проучвания у нас и в чужбина около 30% от децата до четири годишна възраст и 7% от седемгодишните мокрят постелките по време на сън. По-често е при момчета. По-често е при деца с ниско тегло при раждане, изоставащи във физическо, нервно-психическо развитие. Рентгенологично при тях по-често се открива изоставане в костната възраст, незатваряне на дъгите на прешлените в поясно-кръстцовата област. Има наследствено предразположение; установено е в много от случаите, че някой от родителите е имал същия проблем.
Макар, че енурезисът не е фатално заболяване той е проблем на семейството, а с израстването и на самото дете. Често то е подложено на необосновани упреци от страна на родителите, присмех от страна на връстниците. Честите психически травми, които понасят тези деца могат да доведат до изграждане на комплекс за малоценност, нарушаване на правилното формиране на характера, което може да се отрази върху цялостното им поведение като възрастни.
Разглеждат се различни форми – първични и вторични. При първичните децата никога не са имали продължителен период, в който да не мокрят постелките. Обикновено се касае за наследствено обусловено забавяне в изграждане рефлекса за уриниране. При вторичните форми децата имат продължителни периоди без оплаквания. Внезапната проява на симптома често може да бъде проява на органична причина /заболяване/, или отговор на стресова ситуация-раждане на дете в семейството, развод, конфликти, проблеми в училище и пр.
До каква възраст е нормално детето да се напикава през нощтта? Мненията на различните автори и школи са различни. Обикновено след тригодишна възраст по-голяма част от децата не се напикават през нощтта. Смята се че първичното нощно напикаване до 6-8 годишна възраст все още може да се приеме за нормално. Ако детето ви след 2,5-3 годишна възраст се напикава през нощтта обсъдете този проблем с педиатър.
Лечението на нощното напикаване е трудно. Съществуват различни методи, които се прилагат самостоятелно или в комбинация в зависимост от възрастта на детето. При медикаментозно лечение с антидепресанти или адиуретин успеваемостта е около 25 %. В литературата се цитират и методи на лечение със сензори, които реагират със сигнал в момента, когато детето започне да уринира. Резултатите са противоречиви. Други методи са трениране на пикочния мехур, мотивационна терапия, психотерапия, хипнотерапия, диета.
Важни са позитивните връзки родители-дете. Детето не бива да бъде обвинявано за страданието му и да се създава у него чувство за вина.
Много важна е профилактиката. Същността и се състои в създаването на рефлекс още от най-ранна възраст у детето да контролира микциите. Избягвайте да държите продължително време вашето бебе подмокрено, защото вроденият рефлекс ще бъде потиснат. Препоръчително е подмяна на памперсите поне на три часа, а след като детето започне да седи самостоятелно да се приучва към гърне.
Д-р Няголова – Lekuva.net, 02/974-48-16
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!