Рубеолата се открива почти винаги най-напред по обрива, който се появява на 11-я или 21-я ден след заразяването. Големите колкото леща, светлочервени петна проличават най-напред по лицето, а след това се разпространяват по тялото. Типично е също така подуването на лимфните възли по врата и на тила, които могат да се напипат като малки възелчета. Децата почти нямат температура или други болестни признаци. Една четвърт до една трета от децата не прекарват рубеола.
Причини
Вирусна инфекция, която се предава чрез директен контакт, но не и посредством предмети.
Риск от заболяване
Най-често децата заболяват едва в училищна възраст от рубеола.
Възможни последици и усложнения
Извънредно рядко рубеолата се съпровожда от бактериално или мозъчно възпаление.
Профилактика
Внимание: Болните от рубеола деца трябва непременно да се държат далеч от бременни жени. При съмнение за контакт с рубеола бременните би трябвало колкото е възможно по-бързо да уведомят своя доверен лекар-специалист. Рубеолата е заразна седем дни преди появата на обрива и през първите пет дни след това. Прекараната рубеолна инфекция предпазва по-сигурно от болестта в сравнение с имунизацията. Тъй като у децата почти не остават поражения от рубеолата, момичетата би трябвало да се заразят колкото се може по-рано и по този начин да получат защита за цял живот.
Профилактична имунизация.
Необходимост от лекарска помощ
ако към рубеолата се прибавят и други болестни признаци като кашлица или болки в ушите. Заради опасността от заразяване лекарят би трябвало най-напред да бъде предупреден по телефона относно съмнението за рубеола
Веднага при лекаря или в болница, ако:
- детето има гърчове
- детето изглежда безучастно или неразговорливо.
Самолечение
Заболяването почти не се отразява на децата, не се налагат особени мерки.
Лечение
Най-често не се налага.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!