Като епиглотит се означава възпалителното набъбване на ларинкса и епиглотиса, което се случва почти изключително в детската възраст. При това епиглотисът и тъканите около него отичат много бързо и могат в края на краищата изцяло да преградят дихателните пътища. Епиглотитът най-често започва с висока температура и болки в гърлото, гласът става гъгнив, гълтането се затруднява, понякога от устата изтича слюнка. Много бързо може да се стигне до внезапно настъпващ задух със силен шум от вдишване.
Причини
Най-често бактерии.
Риск от заболяване
Децата между третата и шестата година се разболяват особено често от епиглотит.
Възможни последици и усложнения
С опасността от задушаване епиглотитът много бързо може да се окаже животозастрашаващ.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага в болница, ако детето има висока температура, гъгнив глас и затруднения в гълтането и ако диша звучно.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Епиглотитът трябва колкото се може по-бързо да се лекува с антибиотици. Медикаментите трябва да се инжектират венозно. Заради затрудненията с гълтането през вената понякога трябва да се доставят и течности. В тежките случаи в трахеята на детето трябва да се вкара тръба и в продължение на няколко дни да се обдишва изкуствено.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!