Според това какви са причинителите на белодробното възпаление, оплакванията са различни. Много често се съчетават висока температура с втрисане, отпадналост, болки по крайниците и главоболие. Кашлицата най-често е суха и болезнена. В отхрачените секрети могат да се открият жилчици кръв. При тежко белодробно възпаление дишането винаги е учестено. Пациентите получават задух и при лежане. Като признак за кислороден недоимък устните и ноктите на пръстите посиняват.
Причини
Белодробното възпаление може да бъде предизвикано от различни бактерии и вируси, но също от гъбички, дразнещи химически вещества (напр. бензин) или вдишани чужди тела (напр. хапки храна). Възпаляват се най-фините части на белодробната тъкан. Могат да се засегнат двата белодробни дяла или само част от единия.
Рискът от заболяване нараства
- при деца под две до три години
- при много възрастни хора
- при пушачи
- при хора с много отслабени защитни сили
Възможни последици и усложнения
При иначе здрави хора белодробното възпаление се лекува обикновено за две до три седмици без неблагоприятни последици, ако се третира с антибиотици. Разбира се много болни се чувстват отпаднали и слаби още няколко седмици. При много възрастни или слаби хора или при пациенти, които страдат от друго тежко заболяване, белодробното възпаление може да бъде причинено от редки, особено трудни за лечение болестни причинители и в някои случаи да се окаже животоопасно.
Излив в белия дроб (плеврит), белодробен абсцес Понякога при белодробно възпаление се възпаляват освен белодробната тъкан и намиращите се между белия дроб и гръдния кош фини плеври. Тогава може между белодробните плеври да се събере течност. Този белодробен излив притиска белия дроб и допълнително затруднява дишането. За да облекчи дишането или определи болестния причинител, лекарят трябва понякога да изтегли част от тази течност.
Ако белодробното възпаление е причинено от вдишано чуждо тяло (хапка храна) или определени бактерии, гнойното възпаление понякога може да се инкапсулира. Възниква белодробен абсцес.
Профилактика
Няма целесъобразни, общо профилактиращи мерки. Има ваксини срещу бактериални и вирусни видове, които могат да предизвикат белодробно възпаление. Имунизирането с тях обаче има смисъл само при хора, които страдат от друго тежко заболяване, например тежко сърдечно или белодробно заболяване или определени форми на рак. Същото се отнася за профилактичната употреба на антибиотици.
Необходимост от лекарска помощ
- ако кашлицата и високата температура се задържат повече от два дни
- ако дишането и кашлицата са с болки
- ако в отхрачената слуз се откриват кафеникави жилчици (стара кръв)
Веднага би трябвало да потърсите лекар, ако дишането и при лежане в покой се учести или се появи задух.
В много случаи лекарят може чрез преслушване и перкутиране на белия дроб да установи дали се касае за възпаление на белия дроб. Понякога трябва да се направи и снимка на белия дроб. Изследването на кръв и секрет може да насочи към причинителя на заболяването.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Белодробното възпаление почти винаги се лекува с антибиотици. Ако заболяването е предизвикано от вируси, срещу тях не могат да се използуват антибиотици. В този случай обаче те могат да предотвратят допълнителна инфекция с бактерии. При белодробно възпаление, което обхваща голяма част от белия дроб, е необходимо лечение в болница. Там медикаментите се вливат чрез венозна инфузия директно в кръвния ток. Възможно е да се наложи и дишането на въздух, обогатен с кислород.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!