Херпесът е болезнена и чувствителна инфекция, която може да възникне в областта на устните, външната страна на устата, а понякога във или около ноздрите.
Около 90% от хората получават поне един херпес през живота си. Започва с парене, пулсиране и сърбеж, след което се появява и пълен с течност мехур. В рамките на около един ден този мехур се пуква и се образува струпей.
Ако веднъж в живота си сте имали херпес, вирусът, който го е причинил, остава в организма ви завинаги. Той се запазва в латентно състояние в нервните клетки и може да се появи отново вследствие на редица причини, най-често при отслабена имунна система, когато сте подложени на голям стрес или не си доспивате. При повечето хора, които периодично страдат от херпес, следващите обриви ще се появяват на първоначалното място и ще бъдат по-малко болезнени. Степента на предразположеност е различна и въпреки че почти всеки човек е носител на вируса, само някои хора развиват симптомите му. В повечето случаи херпесът минава за около седмица до десет дни.
Рискови фактори
Учените смятат, че най-вероятно се причинява от херпес симплекс вирус тип 1 (който не бива да се бърка с херпес симплекс вирус тип 2, причиняващ предаващия се по полов път херпес по гениталиите). Смята се, че вирусът, провокиращ херпес, може да се предаде чрез докосване най-напред на заразената област около устните, като след това може да засегне други части на тялото, най-вече лигавицата на очите, носа и в редки случаи – областта около гениталиите. Внимателното измиване на ръцете и избягването на целувките в ранния стадий на състоянието са важни за предотвратяване на неговото разпространение. След като струпеите вече са се образували, херпесът става по-малко заразен.
Определени фактори могат да ускорят появата на херпес, в това число умора, ултравиолетово лъчение (прекомерното излагане на слънце), хормонални изменения по време на менструация, някои медикаменти, намаляващи имунната защита, инфекции и емоционален стрес. Промяната в хранителния режим ще укрепи имунната ви защита, а това е важно за евентуалната профилактика и контрол на това заболяване.
15 ситуации, в които все още се нуждаем от мама
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!