Моля да ми отговорите на следния въпрос: какво се прави и трябва ли въобще нещо да се предприема при повишено ниво на калия в кръвта?
Силвия Петрова, Бургас
Както излишъкът, така и недостигът на калий са еднакво Вредни за организма на човека. Ако този важен елемент се натрупва повече от необходимото в кръвта (концентрацията на извънклетъчния калий превишава 5-6 ммол/л), възниква заболяване, наречено хиперкалиемия. При това състояние страдат нервите и мускулите. Влошава се двигателната активност на червата, както и сърдечната дейност. За да се ликвидира това нарушение, е нужно да се открие причината за него. Едва ли то може да се провокира от прекалената употреба на калий с храната. Причините са други и най-често това е проблем с бъбреците, прием на диуретици, травми, изгаряния, диабетна ацидоза и т.н.
При концентрация на калия над 6 ммол/л или при сърдечни нарушения е необходима неотложна терапия. При остра или хронична бъбречна недостатъчност лечението следва да започне, когато концентрацията на капия надвиши 5 ммол/л.
При излишък от калий отначало се назначава вътревенозно 10-процентен разтвор на калциев глюконат за защита на сърцето, а след това се отстранява излишният калий в кръвта.
При тежки неотложни случаи може да се използва и натриев бикарбонат – вътревенозно или смес от инсулин и глюкоза.
За да се отстрани излишният калий, понякога се прилага и хемодиализа, както и т.нар. перитонеална диапиза, споделят специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!