Хематология – същност. Промените в кръвната картина – отклонения в еритроцитите, левкоцитите и хемоглобина сигнализират за наличие и на сериозни заболявания. Хронична миелоидна левкемия. Допълнителни изследвания – стенална пункция и молекулярно-генетичен анализ. Анализ на рисковия фактор на пациентите. Употреба на свръх модерни медикаменти, които гарантират ремисия.
В поредицата „Пулс“ по Канал 3 гостува проф. д-р Жанет Грудева. Тя коментира иновациите в хематологията и рядкото заболяване хронична миелоидна левкемия.
Христофор Христов е председател на Национално сдружение „Хора, страдащи от хронична миелоидна левкемия“ от 2010 г. Той наследява сдружението от неговата съпруга. Тя страдала от левкемия от 2000 г. Проведено й е лечение в Германия, но за съжаление краят е фатален. Днес Христофор осъзнава, че този фатален край е можел да бъде избегнат, ако не са били допуснати грешки още в първата линия на лечението.
Всичко започва с лоши резултати от кръвните изследвания. Решават, че причината е в кистата на яйчника, която младата жена имала. Направена е гинекологична операция, но разширените изследвания показват съвсем друга диагноза. Последната надежда за спасение на семейството е трансплантация в Германия. Семейството събира 129 450 лева, без никакви средства от държавата, като е направен втори опит за трансплантация, но тя довежда до фаталния край.
Днес Христофор, като председател на сдружението, подкрепя всичките 450 българи, които страдат от рядкото заболяване.
Проф. д-р Жанет Грудева коментира симптомите, които са най-характерни при хронична миелоидна левкемия:
1 – Човек лесно се изморява.
2 – Загуба на тегло – неясната загуба на тегло при непроменен апетит винаги трябва да бъде подозрителна. Първото подозрение пада върху злокачествено заболяване.
3 – Нощни изпотявания.
4 – Вдигане на температура без видима причина.
5 – Усещане за тежест в дясното подребрие – причината е в увеличението на далака.
6 – Нарастване на левкоцитите и на еритроцитите с или без анемия – зависи от фазата на болестта. Тази информация показва на специалиста да направи следващи още по-задълбочени изследвания като стенална пункция и молекулярно-генетичен анализ, за да докаже състоянието на онкопротеина.
7 – Фактори, касаещи рисковия фактор на пациента – техният анализ показва колко бързо ще бъде постигната ремисия. Днес медицината разполага с модерни медикаменти, които гарантират ремисия, обяснява проф. Грудева.
8 – Възраст на пациента, фазата на заболяването, количеството на бластните клетки в кръвта и в костния мозък, размера на слезката, анализ на придружаващите заболявания.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!