Остеопороза – симптоматика и лечение. Причини за появата на остеопороза – наследствени фактори, състояние на костите в детска възраст, недостигане на пикова костна маса в млада и фертилна възраст, влияние факторите на околната среда. Състояние на костната плътност. Способи за измерване състоянието на костната плътност – ултразвук, остеометър, кръвни и уринни маркери.
В TVChernoMore гостува проф. д-р Кирил Христозов – ръководител на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Причината за този разговор е застрашително нарастващият ръст на остеопорозата у нас.
Остеопорозата е костно-метаболитно заболяване, при което намалява плътността на костите и те стават чупливи. Костта си има своя структура и по различни причини може да бъде нарушена. С течение на времето нейната здравина намалява. Тогава костта се чупи. Веднъж появило се това заболяване, променя живота на пациента и отнема неговата свобода.
Клинични белези за появата на остеопороза:
1 – Снижаване на ръста и сгърбване – характерно е както при жените, така също и при мъжете. Този белег е изключително важен за специалистите. Но те казват, ако до този момент вече не е настъпила фрактура.
2 – Болки в областта на гръбначния стълб.
3 – Състояние на костната плътност – важно е пациентите да правят такива изследвания през няколко месеца. Чрез изследванията се открива промяна в костната плътност. По този начин започва предварително лечение и няма да се допусне счупване на костите.
Състоянието на костната плътност може да се измери чрез различни способи. Един от тях е на база ултразвуково замерване. Най-точният метод към момента е остеометър на цялото тяло. Съществуват различни кръвни и уринни маркери. Те са ориентировъчни. Подсказват на лекарите дали да започнат лечение, или не. Дали провежданото лечение дава резултати и има степен на ефективност.
Причини за поява и развитие на остеопороза:
1 – Наследствени фактори – има хора, които се раждат с кости, чиято плътност е ниска и това позволява лесно и бързо да се развива остеопороза.
2 – Състояние на костите в детска възраст – реална предпоставка за развитие на остеопороза в зряла възраст.
3 – Недостигане на пикова костна маса в млада и фертилна възраст – важи за жените и за мъжете. Ако пациентите си правят по-рано изследвания на костната маса, рисковите ще бъдат открити и за тях ще започне лечение на костите в най-подходящия момент, за да не се развива остеопороза и да се не се допуска счупване на кости.
4 – Влияние факторите на околната среда – нездравословното хранене, прием на калций (мляко и млечни храни, риба и морски дарове), физическата активност. Тези фактори спомагат за правилно и качествено достигане на пикова костна маса, както и нейното поддържане до дълбока старост.
Най-добрата възраст за изследване състоянието на костната маса за откриване на предпоставки за развитие на остеопороза, е от 45 до 50-годишна възраст. Може да се правят изследвания и по-рано, но не трябва да се забавят след 50-тата годишнина, защото може да бъде късно.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!