Българските ученици са зависими от алкохол и дрога

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Последните проучвания са категорични в едни неприятни факти – българските деца са сериозно зависими от алкохола и дрогата.

Повече от 50% от софийските ученици се напиват поне два пъти месечно. Около една трета – 32% са се напивали поне веднъж месечно.

Европейски експерти са направили мащабното проучване сред учениците от 9 европейски града: Вилнюс, Каунас и Клайпеда (Литва), Осло (Норвегия), Рейкявик (Исландия), Рига (Латвия), Санкт Петербург (Русия), Хелзинки (Финландия) и София.  Ето какво сочи изследването по отношение на софийските ученици: три четвърти от учениците в София – 70,2% са пушили поне веднъж в живота си. Около една трета от учениците пушат в момента, а приблизително всеки шести е пушил някога и за първи път е пропушвал на възраст, по-ниска от 12 години.

Повече от половината от учениците в София са пили алкохол поне два пъти през последния месец. Около една трета от тях – 32%, са се напивали поне веднъж през последния месец. Като най-масово употребявания вид алкохол – 70, 5% са посочили бирата.  Измежду изследваните в 9-те европейски града, учениците в София са на първо място по признака напиване поне веднъж през последните 30 дни. 33,8% от софийските ученици са посочили това.  Най-често споменаваните места за пиене на алкохол сред учениците в София са чуждите домове – 48%. Други любими места за пиене са клубове, барове, дискотеки – 48%.  Само 20% са посочили, че прекарват времето си извън училище с родителите си в работните дни, а 17 на сто – в почивните дни.

Столичните ученици са „призьори” измежду анкетираните от 9 европейски града ученици и по признака всекидневно пушене на тютюн. Това са 35,6% от софийските ученици. На второ място са нашите деца по употребата на канабис поне веднъж в живота си. 27% са посочили това.

Много голям е процентът и на дрогиращите се младежи 

Според същото изследване четири са основните фактора, които влияят върху избора на учениците дали да употребяват наркотици или не. Това са семейството, връстниците и приятелите, училището и свободното време.  За разлика от учениците от останалите европейски градове, по-голямата част от софийските ученици получават топлина и добри отношения от родителите си и едва 7,3% се чувстват неудовлетворени от отношението на родителите си.

Изследователите са установили, че тези, които получават много добро отношение от родителите си, са употребявали по-малко наркотици, докато тези, които не са били обградени с разбиране, са посегнали към наркотичните вещества като решаване на проблемите си. 17% от софийските ученици, които в почивните дни не са с родителите си, са употребявали наркотици, а 25% са употребяващите наркотици сред младежите, които не са били в почивните дни с родителите си.

За разлика от останалите 9 европейски града, при софийските ученици много сериозен е процентът на участие в нощния живот. Много по-голяма част от тях се прибират вкъщи след 22 часа или в малките нощни часове.  Сред българските младежи едва 22% от тези, които никога не са се прибирали след полунощ, са употребявали наркотици. В същото време процентът на употребявалите наркотици сред учениците, които често са се прибирали след полунощ, е 43%.

Проведено е и друго изследване – за съотношението между отношението на младежите към училището и употребата на наркотици. 14,5% от софийските ученици определят като безсмислено учението, 14,6% се чувстват зле в училище, 11,5% усещат лошо отношение на учителите към тях. Близо 50% от гореизброените категории на ученици, които се чувстват зле в училище, сa употребявали наркотици.

 

 

Не оставяйте тийнейджъра без надзор в Интернет

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *