Кои са най-живото застрашаващите субстанции?

Кои са отровите, как изглеждат, как действат и по какъв начин можем да се предпазим, от тях?

Страхът от отровите и несигурността при контакта с тях трябва да отстъпят място на зна­нието. Защото най-често липсата на познания за отровите поражда страха от тях и става главна причина за отравянията.

Всяка година от отравяне с храни, химикали и други вещества в България загиват повече от 3000 души. Ако в организма попаднат много отровни вещества за кратък период от време (например много голямо количество алк;охол, изпито наведнъж), възниква остро отравяне. Ако отровата действа върху човешкия организъм на малки дози за относително дълъг период от време (например, ако всеки ден вдишвате изпарения от лепило), това се нарича хронично отравяне. Неговите симптоми не са толкова ясно изразени, както при острото отравяне, но съща така се налага задължителна медицинска помощ.

Плодове, гъби, листа, храсти, вещества, които произвеждат някои насекоми, морски същества, животни, лекарства и химикали – всички те, по­падайки в организма в определена доза, може да причинят големи увреждания. Науката познава ос­новните групи отрови, но в същото време никога не може да предскаже каква ще е индивидуалната човешка реакция към някои вещества, понякога дори и към най-безвредните билки или годни за консумация плодове. Ето защо е важно никога да не вкусвате непознати плодове и гъби или расте­ния, с които се сблъсквате за първи път.

При попадането в организма някои вещества може да доведат до смърт дори и в микроскопични дози. Например 1,5 грама карболова киселина или едва 1 г семена от бучиниш (те са много сходни с копъра), неизбежно ще доведат до летален изход. Всяка отрова има своя „градация“ в дозите. Броят на отравянията в нашето всекидневие е толкова голям, че има дори отделна специалност в меди­цината – токсикология.

КАКВО ЗНАЧИ ОСТРА ИНТОКСИКАЦИЯ?

Изходът от отравянето, т.е. дали човек ще оцелее или няма да остане със сериозни увреждания, до голяма степен зависи от това дали е потърсил своевременно медицинска помощ и дали правилно е определен видът на отровата, която е причинила отравянето. Особено е опасно острото отравяне за деца и юноши поради някои особености на тяхното развитие. В периода от раждането до 21 години организмът преминава през различни етапи на развитие, при които почти всички метаболитни процеси протичат малко по-различно, отколко­то при възрастните – различна е честотата на дишане и особеностите на развитие на скелета и мускулите, работата на задстомашната жлеза и много други. Може да се стигне до летален изход или до тежки усложнения дори и при попадането на малки дози от отровата в дет­ския организъм. Ето защо отравянето при деца и юноши е сериозна опасност за живота им и изисква незабавна медицинска помощ.

Материалът е от в-к „Доктор”

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *