Миомите са доброкачествени разраствания в мускулатурата на матката, които се образуват от излишни мускулни клетки. Според растежа си те или се издават навън, или се вдават навътре в маточната кухина.
Оплаквания
Около двадесет процента от жените с миома нямат никакви оплаквания. При останалите – според разположението и големината на тумора – е възможно да се стигне до менструационни болки, нарушения на кръвосъсирването или кръвотечения при избърсване и трайни кръвотечения. Натискът върху съседните органи може да се изрази в мехурни смущения (изтичане на урина), болки в кръста или запек.
Причини
Не са известни.
Риск от заболяване
След тридесетата година миомите се срещат по-често отколкото в младите години. Поради понижаващата се естрогенна продукция в критическата възраст, от този момент нататък миомите растат много бавно. След климактериума дори съществува тенденция да претърпяват обратно развитие. Обратно, увеличената естрогенна продукция във фазата на фоликулар- но зреене повишава нарастването също както бременността.
Възможни последици и усложнения
- кръвотеченията при избърсване и трайните кръвотечения могат да доведат до малокръвие
- в зависимост от своето положение и големина миомите могат да стеснят мястото за едно нарастващо дете или да доведат до прекъсване на бременността
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
При кръвотечения при избърсване или трайни кръвотечения, при болезнена или необичайно силна менструация. Лекарят открива миомата с напипване или изследване с ултразвук.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Ако миомите не дават оплаквания, не се налага да бъдат лекувани нито оперативно, нито медикаментозно. При силни болки и кръвотечения или ако при гинекологично изследване лекарят установи изменения:
- една единствена миома, която се вдава в маточната кухина, може да бъде отстранена оперативно през вагината: след отваряне входа на матката тя се откъсва от мускулатурата, при което матката се запазва
- миома, която „изпъква“ навън в коремната кухина, трябва да бъде отстранена посредством коремен разрез. И в този случай матката се запазва: стената на матката се отваря, миомата се изважда, а матката отново се затваря с шев
- ако матката е изпълнена с множество миоми и уголемена, трябва да бъде отстранена цялата. Яйчниците и яйцепроводите се оставят. В зависимост от големината й лекарят може да извади матката и през влагалището (без коремен разрез!)
В първите дни след отстраняването на матката половото общуване може да бъде болезнено. Когато обаче след около шест седмици вътрешните рани зараснат добре, в общи линии повече няма трудности. Без матка нямате менструация и повече не можете да имате деца. Това обаче не трябва да повлиява негативно вашето желание и любовен живот.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!