Какво представлява остеопорозата?
Остеопорозата е прогресиращо заболяване, което се характеризира с намаляване на плътността (минералното съдържание) на костите, в резултат на което те стават слаби, крехки и предразположени към счупване, особено костите на китката, бедрената става и прешлените.
Костното вещество непрекъснато се обновява (чрез костна резорбция и ново костно формиране). Веднъж щом процесът на костна резорбция започне да преобладава над костното формиране, както се случва с напредването на възрастта, костите отслабват и стават чупливи. Костната плътност достига своя връх между 20-ата и 30-ата година, след което постепенно започва да намалява и при хората над 50 години все по-често се среща остеопороза, особено при жените, които са в менопауза, тъй като естрогенът играе съществена роля в изграждането на костно вещество.
Как се лекува остеопорозата?
Първата стъпка от лечението е преминаване към здравословен начин на живот с цел поддържане на здрави и силни кости и включване на допълнителен прием на калций и витамин D. За жените в менопауза съществува вариантът естрогензаместителна терапия, но не бива да се забравят възможните странични ефекти от прилагането й. Предлагат се и медикаменти, които могат да забавят намаляването на костната маса, въпреки че не са толкова ефикасни, колкото естрогенът. Ефектът на един от тях, наречен паратироиден хормон в момента се проучва.
ФАКТ
Изборът на лекарствена терапия при остеопороза трябва да бъде направен след анализ на рисковете и ползите въз основа на данни от минали заболявания и фамилна обремененост. Имайте предвид, че при повечето жени рискът от фрактура на бедрената кост е равен на комплексния риск от рак на гърдата, матката и яйчниците.
Профилактични съвети при остероартроза и остеопороза
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!