Пилешката кожа, добре запечена и хрупкава е любимо лакомство. Често обаче сме чували твърдението, че пилешката кожа не бива да се яде
Пилешката кожа – полезна или вредна за здравето? И ако е чак толкова вредна – с какво точно би могла да навреди? Много автори казват, че кожата на пилето трябва да се маха, защото е тлъста. Днес ви предлагаме една по-различна, аргументирана гледна точка защо пилешката кожа трябва да бъде включена в диетата.
Лий Холс е сертифициран специалист по холистично здраве и уелнес. Занимава се със здравословно приготвяне на храните от дълги години. Интересите ѝ са насочени към противовъзпалителните съставки и приготвянето на ястия с противовъпалителен ефект.
Съществува голямо разнообразие от ястия, които включват пилешката кожа. Често се използва като естествена обвивка за месни рола. Но някои хора приемат този продукт за много питателен и се опитват да не го консумират толкова често.
Репутацията на този продукт е наистина съмнителна защото кожата на пилето се състои от малък протеинов слой и слой с повече мазнини. Но, ако се приготвя правилно, пилешката кожа може да бъде източник на много ценни хранителни вещества.
В действителност, много диетолози не препоръчват да се използва този продукт. Обаснението им беше, че това е свързано с лошия холестерол. Това, разбира се, не е актуално извенение, защото днес е ясно, че животнинските мазнини нямат връзка с покачване нивата на холестерола. Още двевните лечители са казали, че няма отрова – има доза. Ето защо няма нищо лошо в това от време на време да се хапва пилешка кожа.
Какви са ползите от пилешката кожа?
Полезна е за имунитета
Малко хора знаят, че кожата на пилето съдържа много витамини: А, Е и витамини от група В (В2, В6 и В12). В допълнение, съставът на кожата включва минерали като калий, желязо, фосфор, магнезий, както и протеини.
Подобрява функцията на сърцето
Повечето от мазнините в пилешката кожата са ненаситени мазнини, които са много полезни за сърцето. Според едно от последните проучвания, проведени в университета в Харвард през 2012-та година, 30 грама пилешка кожа съдържа само 3 грама наситени мазнини и 8 грама ненаситени мазнини.
Пилешката кожа съдържа протеини
Заслужава да се отбележи, че изхвърляйки кожата на пилето, ще се отървете и от доста полезни протеини. Учените са доказали, че в червата аминокиселините и протеините от животински произход се абсорбират на 90%, а от растителен произход – само 60%.
Надяваме се тази информация да промени отношението ви към пилешката кожа. А ако все пак я предпочитате – хапвайте я с удоволствие и мярка.
Източник: womanadvice.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!