При рак на гърдата лекарите решават как да третират тумора според характеристиките на всеки индивидуален случай.
Хирургична интервенция
Това обикновено е първото предложение. Типът операция се определя от размера на образуванието спрямо размера на гърдата. Значение имат също възрастта на жената и спецификата на тумора.
При консервативното (неоперативно) лечение съществува 10-15-процентов риск от рецидиви през следващите 10 години. Колкото по-млада е жената, толкова по-висок е този риск.
Радиотерапия
Тя се прилага, за да се намали риска от рецидив, когато гърдата е съхранена след операцията. При премахната гърда, радиотерапията не е задължителна, но все пак в повечето случаи се прилага. Обичайната доза е 5 сеанса седмично в продължение на 5-6 седмици.
Химиотерапия
Нейният вид и количеството на процедурите се определят в зависимост от вида на тумора и риска от метастази или рецидиви, пише „Здравен журнал“. Обикновено се прилага след операцията, когато има засегнати лимфни възли. При по-големи и по-агресивни тумори химиотерапията предхожда операцията.
Таргетна терапия
Хормонотерапията блокира ракови клетки при хормонозависими форми на рак, а терапията Херцептин се използва при останалите видове туморни клетки.
Тестове позволяват да се избегне химиотерапията
Тяхната цел е да анализират гените на тумора, за да се създаде неговата „персонална карта”. Резултатите от подобни тестове помагат на лекарите да се ориентират в по-неясни ситуации (характерни за 10-20% от пациентките), така че да се определи дали химиотерапията е необходима или не.
По този начин химиотерапията може да бъде спестена или пък да бъде предприета в случаи, в които първоначално не е имало индикации за нея.
Когато диагнозата е поставена
Попитайте лекаря:
Какви изследвания предстоят?
Какъв тип лечение се предвижда?
С какво ще се започне – с химиотерапия или с операция?
Често лекарят е в състояние да ви даде цялостна информация едва след операцията.
Попитайте себе си:
Добра ли е комуникацията ви с вашия лекар?
Как е преминала първата консултация?
Отговорил ли е ясно на въпросите ви?
Имате ли доверие в него?
Ако се чувствате несигурни, по-добре е да потърсите второ медицинско мнение.
Ефектът от масовото прилагане на мамографията
Той е сериозно дискутиран в медицинските среди. Някои специалисти смятат, че води до излишни хирургични интервенции в 10% от случаите и до лечение на тумори, които никога не биха се развили.
Повечето лекари обаче са на мнение, че нито един критерий не позволява да се твърди категорично дали един тумор е опасен или не. Почти няма пациентки, които биха поели риска да се оставят единствено на наблюдение, дори вероятността от опасно развитие на тумора да изглежда незначителна.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Здравейте,бих искала да попитам ,ако първоначалната диагноза е злокачествен тумор на гърдата(капсулован,без разсейки) дали ще последва задължителна химиотерапия или има вероятност за друг вид лечение и каква е вероятността хормоналните изследвания да дойдат добри.Благодаря!