По света 6,3 милиона души страдат от Паркинсон – болестта на треперещите ръце, а в България до края на миналата година са били около 15 000 души
Има надежда за болестта Паркинсон – в последните години се прилагат успешно нови методи на лечение, които дават положителни резултати.
По въпросите за новостите, свързани с болестта на треперещите ръце, в „Духът на здравето“ гостува чл.-кореспондентът проф. д-р Иван Миланов, изпълнителен директор на Клиниката по неврохирургия и психиатрия „Свети Наум“.
Проф. Миланов сподели, че в съвременните условия, болестта вече не е такъв сериозен проблем, какъвто е била преди години.
Живото доказателство е другият гост на д-р Неделя Щонова, г-жа Верка Няголова, която цели 25 години живее с болестта на Паркинсон.
Въпреки болестта, Верка Няголова изглежда чудесно и д-р Щонова отчете този факт.
Всичко започнало случайно. В определен момент жената усетила, че движенията й станали по-бавни, мисленето също започнало да се забавя.
Но най-първите индикации дошли от ръцете. Първо едната, а след това другата ръка започнала да има тикове.
Когато посетила лекар, той установил, че е заболяла от болестта на треперещите ръце.
В първия момент диагнозата Паркинсон е стряскаща, сподели Верка Няголова.
Започнала лечение с традиционните лекарства.
Най-добрите специалисти лекували пациентката, но болестта прогресирала. В определени моменти по-бързо, в други по-бавно, но за подобрение не можело да се говори.
В момента Верка Няголова прилага най-модерната в света терапия при Паркинсон.
Благодарение на нея пациентката бродира гоблени, два от които беше донесла в студиото на „Духът на здравето“.
Болестта на треперещите ръце не е попречила на Верка Няголова да пътува и до САЩ.
Тя е пример за всички българи как страдащите от болестта не трябва да изпадат в отчаяние, а да я приемат, да поддържат живота си с подходяща терапия и да вършат онези неща, които са обичали преди и са в състояние да правят и при това положение.
Проф. д-р Миланов обясни, че всяка година през месец април се провеждат безплатни прегледи на страдащи от болестта на Паркинсон в градовете София, Варна и Пловдив.
Пракинсон спада към групата на генеративните заболявания, поясни проф. д-р Миланов. Започват бавно да умират клетки от мозъка.
В зависимост от коя област на мозъка умират клетките, пациентите развиват Паркинсон, деменция, Алцхаймер или други.
Проблемът е, че медицината все още не е наясно защо започват да измират клетките в мозъка. Ако това стане ясно, лекарите ще могат да съветват пациентите как да се предпазят от тези тежки състояния.
Проф. д-р Миланов сподели един парадокс. Докато човек пуши и пие кафе, той предпазва мозъка от Паркинсон.
Лекарите в чужбина в момента правят научни изследвания по какъв начин никотинът предпазва невроните в мозъка.
Разработват специални никотинови лепенки, защото знаем, че тютюнопушенето е вредно за сърцето и белите дробове.
Депресиите, които не бъдат лекувани на време с антидепресанти, могат да доведат до развитие на Паркинсон.
Още интересни факти можете да научите от видеото по-долу.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!