Нуждаете ли се от повече от една добавка с витамини? Следвайте тези съвети и не забравяйте да се консултирате с лекаря си, преди да вземете нов продукт.
Попитайте лекаря си за желязото.
Много мултивитамини съдържат желязо, но жените в постменопауза и мъжете обикновено нямат нужда от допълнителни количества от този елемент извън приетите с храната, затова попитайте лекаря си дали да изберете продукт, който не го съдържа. Прекалено високата концентрация на желязо в организма може да доведе до токсични ефекти. Ако се притеснявате, че нивата ви на желязо са ниски (например, ако сте строг вегетарианец), помолете лекаря си да ги провери с кръвно изследване.
Ако сте жена, вземайте калций.
Недостигът на калций и витамин D често се свързва с повишения риск от диабет. Ако вече сте диабетик, тези добавки също са полезни за вас, защото предпазват костите ви – изключително важно нещо, тъй като по-възрастните хора, страдащи от диабет, са по-предразположени към остеопороза и счупвания в сравнение с останалите. Калцият също така подпомага работата на мускулите и кръвоносните съдове. Вземайте 1000 мг дневно, 1200 мг – ако сте жена над 50 години. Приемайте го на разделени дози от по 500 мг или 600 мг сутрин и вечер – организмът не може да абсорбира по-високи дози. Мъжете трябва да се консултират с лекар, преди да започнат да вземат тази добавка.
Добавката с калций трябва да съдържа и витамин D.
Учените откриват все повече важната роля, която витамин D играе в организма. Например ниските му нива се свързват с повишена устойчивост към инсулина и понижен синтез на хормона. Хората с наднормено тегло са изправени пред по-висок риск от недостиг на витамин D, което, изглежда, е фактор за напълняване. Този витамин се утвърждава и като важен елемент в борбата с рака. Уверете се, че таблетката калций съдържа поне 200IU витамин D, който също така помага на организма да усвои калция от таблетката.
Попитайте лекаря си за капсули с рибено масло.
Много изследвания сочат, че приемът на рибено масло може да намали риска от инфаркт и инсулт, като понижи „лошия“ холестерол и стойностите на триглицеридите, което предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Това е добра новина за диабетиците, които са застрашени и от двете състояния. Рибеното масло се бори и срещу възпалителните процеси в организма, които могат да доведат до диабет или други хронични заболявания. Но тази добавка не е за всички, затова се консултирайте с лекаря си. Приемът на рибено масло с храна може да ограничи неприятното оригване, което обикновено го съпътства, а същото можете да направите и като изберете рибено масло с цитрусова есенция. Обичайната доза е 1-3 г дневно.
Трябва ли диабетиците да приемат антиоксиданти?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!