Предметите на голямо разстояние се виждат ясно, в близост – неясно.
Причини
В повечето случаи очната ябълка е твърде къса по рождение. Образът не попада точно върху ретината, а зад нея. По време на растежа, според „проектирането“ си, очната ябълка се издължава.
Риск от заболяване
Около 55% от населението са далекогледи, но при всички от тях далекогледството не е така силно изразено, че да се налага да носят очила.
Възможни последици и усложнения
На младини очите могат да компенсират далекогледството. Това обаче претоварва мускула на лещата. В такъв случай при работа отблизо могат да настъпят бързо изморяване, главоболие, болки в очите, временно кривогледство (събиране на очите). Ако то не се коригира навреме с подходящи очила, изкривяването на очите може да остане трайно. Като последица едното око може да загуби част от зрителната си способност.
В напреднала възраст далекогледите хора са застрашени в по-голяма степен от глаукома.
Профилактика
Навременни прегледи при очен лекар и при необходимост носене на очила или контактни лещи, като същевременно с това може да използвате тренажорни очила за възстановяване на зрението.
Нужда от лекарска помощ
Веднага, щом възникнат споменатите по-горе оплаквания или кривогледство (събиране на очите). При децата е важно точно да се спазват сроковете за профилактични прегледи и най- късно след третата година да се водят на контролни прегледи при очен лекар.
Самолечение
Не е възможно да си помогнем сами. Упражненията за очи едва ли могат да повлияят върху далекогледството.
Лечение
Няма медикаментозно лечение.
Очила: Очният лекар своевременно трябва да изпише очила с изпъкнали стъкла. През тях обектите изглеждат по-големи и по- близки, но пространството – по-плоско.
Контактни лещи: Те могат да коригират далекогледството, но не влияят върху развитието на аметропията.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!