ГЛЮКО БАЛАНС – четворна комбинация за нормализиране на кръвната захар

Неочаквани последици: как коронавирусът влияе на жените?

Оказа се, че коронавирусът може да повлияе негативно на женското тяло на няколко фронта наведнъж

коронавирусът
Коронавирусът е по-смъртоносен за мъжете, но засяга жените за по-дълго време

Коронавирусът създаде нова реалност за жените. По един или друг начин той се отрази негативно, както на онези, които не са го преболедували, така и на другите, които са го прекарали. Повечето от нас са запознати с такива постковид проблеми като загуба на вкус и обоняние и смазваща умора. Но, новият вирус обърка здравния статус на дамите по един малко неочакван начин.

Активното проучване на въздействието на COVID-19 върху здравето на жените тепърва започва. Досега е минало твърде малко време за получаване на статистически надеждни заключения. Дамите, които са се сблъскали с неприятните последици от този вирус, свързани с резки промени в хормоналните нива, все по-често започват да се обръщат за помощ към лекарите.

Много заболявания – инфекциозни, автоимунни, включително и коронавирусът – са в състояние да доведат до хормонален дисбаланс. Нарушенията в производството на естроген, прогестерон и фоликулостимулиращ хормон – основните хормони, отговорни за здравето на жените, могат да причинят менструални нарушения. Те провокират ранна менопауза при жени на възраст 40-45 години и влошават неприятните симптоми, ако вече е налице. Освен това се наблюдава ранна и бърза поява на бръчки, наддаване на тегло, загуба на еластичност на кожата, косопад, промени в стойката. Това са все външни признаци на стареене, които обаче идват отвътре.

Някои жени, които са прекарали коронавирус, отбелязват, че за първи път без причина месечният им цикъл е бил нарушен

При едни е станал по-кратък, при други се е удължил до 45 дни или повече, а трети споделят, че критичните дни изобщо не са дошли. Друга проява на хормонален дисбаланс са симптоми, характерни за менопаузата, въпреки че нищо подобно не е било забелязано преди коронавирусната болест.

За разлика от бактериите, вирусите не могат да се репликират, да произвеждат енергия или да изпълняват други основни биологични функции без жив гостоприемник. Според повечето определения за живот, вирусите, като този, който причинява COVID-19, изобщо не са живи.

И все пак коронавирусът повлия на живота ни по драматичен и понякога неизмерим начин

Жените имат по-силен имунен отговор на болестотворни вируси и бактерии. Това може да се дължи на факта, че Х-хромозомите подобряват експресията на ключови имунни функции. Жените имат две Х-хромозоми, а не една, за разлика от мъжете. Женските полови хормони естроген и прогестерон могат съответно да подпомогнат имунния отговор и да намалят възпалението. Това накратко обяснява защо по-младите жени прекарват вируса по-леко, за разлика от онези, които са прехвърлили петдесетте.

Карантина, затворени граници, пренаселени болници, задължителни маски, а сега и проблеми с хормоните! Коронавирусът, дори и да е протекъл безсимптомно, е причина да се направи изследване на цялото тяло, и по-специално на хормоналния фон.

Обърнете внимание на следните признаци:

‣ слабост и умора;

‣ промени в настроението;

‣ горещи вълни и изпотяване;

‣ чувство на топлина в ръцете и краката;

‣ повишен пулс;

‣ липса на менструация или проблемен цикъл;

‣ повишен косопад;

‣ намалено либидо;

‣ безсъние;

‣ качване на тегло.

Така се появяват симптомите на ранната менопауза. За да проверите дали горните симптоми са проява на ранна менопауза, и за да се изключат други заболявания, е необходимо да посетите гинеколог-ендокринолог и да изследвате нивото на хормоните. Началото на ранната менопауза се доказва от дефицит на естроген и повишаване нивото на фоликулостимулиращия хормон.

Жените, които са претърпели COVID-19 на възраст 40+, както и тези, които са имали ранна менопауза, са в специална рискова зона. Резките промени в хормоналните нива и дефицитът на естроген отслабват имунната система, в резултат на което хроничните заболявания се обострят, рискът от развитие на инфекциозни и възпалителни болести и новообразувания се увеличава. Ето защо за жените, прекарали коронавирус, е важно редовно да посещавате лекари: гинеколог и мамолог и да правят преглед и ултразвук на тазовите органи.

Неочакванa гостенка: защо е дошла и какво да правим с нея?

Обикновено хормоналните промени при жените настъпват след 45 години. Менопаузата напоследък се подмлади поради различни причини, включително стрес, натоварен ритъм на живот, хронични заболявания, а сега и коронавирус. Въпреки факта, че повечето от промените по време на менопаузата са необратими, негативните им прояви могат да бъдат отложени за дълго време, при навременна и квалифицирана помощ.

За да се премахнат неприятните симптоми на менопаузата и преждевременното стареене, лекарите обикновено препоръчват хормонозаместителна терапия (ХЗТ), но това не винаги е възможно поради големия брой противопоказания и възможни странични ефекти. Затова жените често не искат да приемат хормони. Алтернатива на ХЗТ са фитоестрогените – растителни съединения от някои растения и билки, които имат структура, подобна на естрогените. За разлика от изкуствените аналози на половите хормони, фитоестрогените нямат опасни странични ефекти, което прави възможна продължителната им употреба. Изборът на такъв препарат става само след задължителна консултация с медицински специалист.

Изтоник: woman.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *