ГЛЮКО БАЛАНС – четворна комбинация за нормализиране на кръвната захар

Как да се справим с автоимунен тиреоидит по естествени начини

Във фейсбук има групи за взаимопомощ. За различните заболявания съществуват отделни групи. Има и за автоимунен тиреоидит, както и за други болести на щитовидната жлеза

автоимунен тиреоидит
Автоимунен тиреоидит трудно се лекува, но може да се справите с него и да постигнете ремисия

В социалните мрежи хората споделят опит при лечението на автоимунен тиреоидит или някакво друго заболяване на щитовидната жлеза. Публикуват се резултати от изследвания, които се коментират както от обикновени хора, така и от лекари. Има полза от подобна комуникация, особено когато става въпрос за заболявания, които не се лекуват, но е възможно човек да се справи с тях по един или друг начин.

От една такава група са следващите съвети за справяне с автоимунен тиреоидит

Хронична умора, раздразнителност и излишни килограми по време дори и когато се спазва нормална диета са типични симптоми на ендокринни нарушения. Те могат да показват патология на щитовидната жлеза и намалено производство на основни хормони. В допълнение към вече съществуващия хипотиреоидизъм, лекарите предупреждават за наличието на хроничен лимфоцитен тиреоидит, който има подобни симптоми.

Тиреоидитът на Хашимото е сериозно автоимунно заболяване, което започва с увреждане на щитовидната жлеза. Когато възникне, тялото започва да произвежда протеинови съединения и клетки, които атакуват органа. Те не позволяват производството на основни хормони и влияят върху цялостното здраве, тегло и имунитет.

Симптоми на автоимунен тиреоидит

Заболяването автоимунен тиреоидит е трудно да се диагностицира. То развива се в продължение на няколко месеца и дори години. В началния етап често се бърка с хипотиреоидизъм, който се появява поради липса на йод в диетата. Но то отнася до хронични автоимунни патологии, които изискват повишено внимание от страна както на лекарите, така и на пациентите.

При тиреоидит на Хашимото тялото погрешно започва да атакува и унищожава щитовидната жлеза. Лекарите не могат да определят точните причини за заболяването, предполагайки наследственост, лоша екология и неправилно хранене.

Характерни симптоми, които са аларма за възможно най-скорошно посещение при лекар:

– намалена продължителност на вниманието;
– кожни проблеми, обриви, възрастови петна;
– запек или честа диария;
– хронично безсъние;
– качване на тегло;
– постоянна умора, летаргия, сънливост;
– засилен косопад;
– чупливост на ноктите;
– крампи и спазми;
– менструални нередности;
– обилно изпотяване без да се извършват някакви движения.

Пациентите с хроничен тиреоидит често развиват депресия, фобии, промени в настроението. Липсата на хормони води до нарушен метаболизъм на липидите и протеините, повишен холестерол, захар и анемия.

Как да се справим с автоимунен тиреоидит по естествен начин?

Заболяването протича с чести рецидиви, при които благосъстоянието на човека се влошава. За да се държи под контрол, се препоръчва да се елиминират основните фактори или дразнители, които провокират обостряне. Това ще предотврати усложнения, ще помогне да се спре развитието на патология.

Елиминирайте дефицитите на храненето

За стабилната работа и производството на хормони щитовидната жлеза се нуждае от разнообразни микроелементи и витамини. При дефицит органът престава да функционира, имунитетът намалява. Затова, с помощта на редовни изследвания, следете показателите на следните витамини и минерали:

– Селен;
– Цинк;
– Витамин D;
– Желязо.

За да предотвратите дефицита, коригирайте диетата и я разнообразете. Яжте повече червено месо, бобови растения, риба и сурови ядки. Не забравяйте за листните зеленчуци, които ускоряват усвояването на желязо по време на хранене.

Откажете се от вредните храни

Автоимунният тиреоидит често се влошава при възпаление на червата, обостряне на заболявания на храносмилателната система, дисбиоза и гастрит.

Изключете следните храни, за да намалите риска от рецидив:

– зърнени храни, съдържащи глутен, тестени изделия;
– изкуствени заместители на захарта;
– пълномаслено мляко;
– захар и сладкиши;
– наситени животински мазнини.

Удачно е да си направите тест за хранителни алергии, тъй като често се среща непоносимост към млечен протеин или глутен. Поддържайте правилното хранене, следете реакцията на храносмилателния тракт при всякакви промени в диетата.

Нормализирайте работата на червата

Основната част от имунните клетки, които потискат развитието на автоимунния тиреоидит, се произвежда от чревната лигавица. Затова, елиминирайте дисбиозата и други заболявания, които намаляват растежа на полезната микрофлора. Не забравяйте, че при липса на хормони на щитовидната жлеза, перисталтиката се забавя и по-често възниква запек.

За да поддържате микрофлората, пийте ежедневно кисело-млечни напитки, яжте храни, богати на фибри: трици, ядки, бобови растения, овес и перлен ечемик, авокадо.

Правете си смути от ябълки, банани и портокали, пригответе десерти със сушени плодове. Спазвайте режим на пиене на вода (поне два литра и половина на ден), откажете се от кафето и силния чай. Изберете с помощта на лекар и фармацевт добър пробиотик (пребиотик).

Лекувайте инфекциите

Според онова, което потребителите във фейсбук споделят, наличието на някои инфекции увеличава риска от развитие на автоимунен тиреоидит. Кандида, Епщайн-Бар и други микоплазми, вируси и бактерии могат да са причина за възникване и обостряне на заболяването.

Редовно правете кръвни тестове за скрити инфекции. Не отказвайте превантивното лечение, предложено от лекар. Имайте предвид, че голяма част от паразитите в тялото невинаги е възможно да се открият само с кръвен тест.

Намалете стреса на надбъбречната жлеза

При стресови ситуации и преумора тялото започва активно да произвежда кортизол. Хормонът дава сигнал на щитовидната жлеза за намаляване производството на вещества, които регулират теглото и състоянието на имунитета. Ето защо, при комплексното лечение на тиреоидит, лекарите предписват успокоителни, билкови препарати и хранителни добавки.

Затова е от значение да проверите състоянието и начина, по който работи надбъбречната жлеза. Много често именно от нея (заради прекомерния кортизол) тръгват повечето проблеми с щитовидната жлеза.

Елиминирайте контакта с токсините

Много химични съединения унищожават щитовидните хормони. Списъкът включва не само известни отрови, но и компоненти от козметиката, перилни и почистващи препарати, хранителни оцветители и консерванти.

Концентрацията им може да бъде намалена чрез спазване на следните препоръки:

– Използвайте само стъкло за хранителни продукти, както и за да съхранявате храна;
– Купувайте козметика с естествен състав;
– Пийте само пречистена вода;
– Почиствайте филтрите на климатика по-често, проветрявайте редовно стаята.

Не забравяйте за детоксикацията на организма, съчетанa с правилно хранене. Движете се колкото е възможно повече. и най-вече – следете състоянието на хормоните като правите редовни изследвания.

При диагностициране на автоимунен тиреоидит трябва да се спазват препоръките на лекарите. Изброените методи помагат да се справите с болестта по естествен начин, но не заместват лечението с лекарства. Ако се спазват тези препоръки, е възможно да се намали рискът от усложнения и повторно обостряне, както и да се запази здравето на щитовидната жлеза.

Източник: facebook.com, woman.ru

ти лайф - чай за щитовидната жлеза
Чаят Ти Лайф помага при проблеми с щитовидната жлеза

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *